Media o projekcie badawczym „Dystynkcje muzyczne”

Media o projekcie badawczym „Dystynkcje muzyczne”

Pod koniec czerwca na prowadzonym przez Polską Agencję Prasową portalu Nauka w Polsce ukazał się artykuł prezentujący główne założenia projektu badawczego „Dystynkcje muzyczne”.

W tekście można przeczytać m.in., że „(…) projekt ten związany jest z badaniami nad stratyfikacją, czyli funkcjonowaniem hierarchii społecznej. Gust muzyczny to jeden z elementów kształtujących styl życia. A styl życia jest naszym samodzielnym wyborem. I ten wybór bywa na ogół traktowany przez innych ludzi jako wyznacznik naszego prestiżu, miejsca w hierarchii społecznej – wyjaśnia Domański. Wynika to stąd, że – jak argumentuje – pozycja społeczna jest kształtowania przez różne zachowania i cechy, związane m.in. z poziomem zamożności, oznakami prestiżu, dostępem do władzy i poziomem wykształcenia. Z kolei wszystkie te elementy są w jakimś stopniu związane z pochodzeniem społecznym, czyli pozycją rodziców. Dlatego jednym z celów badania jest ustalenie, w jakim stopniu gusty muzyczne kształtowane są przez cechy i zachowania rodziców. Z pewnością taka zależność istnieje. Bowiem to, czy matka lub ojciec grali na instrumentach muzycznych, chodzili koncerty i jakiej muzyki słuchali, nie pozostaje bez wpływu na gust muzyczny dziecka”.

Z całym artykułem można się zapoznać TUTAJ. Tekst pod nieco zmienionym tytułem ukazał się także w dziale kultura Onet.pl (LINK).

Ponadto 7 lipca profesor Henryk Domański był gościem programu „Nowy Dzień” w Polsat News, gdzie mówił o gustach muzycznych i stratyfikacji społecznej. Natomiast dr Katarzyna M. Wyrzykowska w sierpniu na falach Radia TOK FM z redaktorem Cezarym Łasiczką rozmawiała o realizowanym przez nasz zespół projekcie badawczym (nagranie audio audycji do odsłuchania TUTAJ).